Plan spłaty wierzycieli w upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka po złożeniu wniosku składa się głównie z 2 etapów, pierwszym z nich jest spieniężenie majątku dłużnika, co ma na celu tzw. wstępną spłatę wierzycieli. Drugim etapem jest ustalenie planu spłaty wierzycieli.

CZYM JEST PLAN SPŁATY?

Plan spłaty to nic innego jak harmonogram spłat wierzycieli – upadły jest zobligowany do jego realizowania po tym jak skończy się sprzedaż jego majątku przez syndyka. Harmonogram ustala sąd upadłościowy.

Ustalając plan spłaty wierzycieli, sąd bierze pod uwagę zarobki dłużnika a także konieczność utrzymania się upadłego i osób pozostających na jego utrzymaniu – m.in. potrzeby mieszkaniowe ale również wysokość wierzytelności.

Co istotne, w momencie wykonywania planu spłaty niemożliwe jest wszczęcie egzekucji komorniczej dotyczącej zadłużeń, które powstały przed ustaleniem planu spłaty wierzycieli. Wyjątkiem są wierzytelności niepodlegające umorzeniu, np. zobowiązania alimentacyjne.

Niezwykle ważne jest, aby upadły dokonywał spłat według harmonogramu. Oprócz tego, taka osoba zobowiązana jest do składania do sądu sprawozdań z wykonywania planu spłaty – raz w roku. Sprawozdanie zawiera osiągnięte przychody, spłaconą kwotę a także nabyte składniki majątkowe, których wartość przekracza miesięczne wynagrodzenie.

Plan spłaty wierzycieli ustalany jest na maksymalnie 3 lata (36 miesięcy). Wyjątkiem są sytuacje, w których ewidentnie widać, że dłużnik umyślnie doprowadził do swojej niewypłacalności – wtedy plan spłaty wynosić może do 7 lat.

Po wykonaniu planu spłaty, sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu wykonania planu spłaty wierzycieli i umorzeniu zobowiązań upadłego – co oznacza, że upadły uzyskuje oddłużenie.

Aby dojść do etapu umorzenia naszych długów należy sporządzić dobry wniosek – co nie jest tak proste jak może się wydawać. Najlepiej w tej sytuacji, skorzystać z usług Kancelarii Prawnej, która zadba o to, aby wszystkie dokumenty zostały skompletowane a sam wniosek został sporządzony w sposób profesjonalny i rzetelny, co ma ogromny wpływ na późniejszą decyzję sądu.

Zasięgnij pomocy specjalistów ds. Oddłużania w Kancelarii Prawnej AgresLex. Upadłość konsumencka da Tobie możliwość rozpoczęcia życia od nowa – z czystą kartą.

Co zyskujesz decydując się na upadłość konsumencką?

  • Spokój – kończą się prowadzone egzekucje komornicze
  • Wierzyciele przestają nas nachodzić, nie dostajemy już telefonów ani korespondencji
  • Umorzenie długów
  • Upadłość konsumencka służy całkowitemu oddłużeniu

Chcesz uzyskać więcej informacji o upadłości konsumenckiej?

Nie jesteś pewien czy upadłość konsumencka jest dla Ciebie?

Skontaktuj się z nami, przeprowadzimy BEZPŁATNĄ analizę telefoniczną, odpowiemy również na Twoje pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów!

Nr. tel.: 795-047-774

E-mail: bok@agreslex.pl

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *